Menu
Reklama

Kartki Halloween
Kartki Święta Bożego Narodzenia
Święta religijne
Wszystkich Świętych
Boże Narodzenie
Święta w Styczniu
Święta w Lutym
Święta w Marcu
Jak zarabiać na grach
Gry produkcja
Katolicyzm
Kościół rzymsko-katolicki

Słowo Katolicyzm pochodzi od greckiego oraz łacińskiego "catholicismus" oznaczającego uniwersalność lub powszechność. Oznacza to zarówno doktrynę religijną, moralną i społeczną kościoła katolickiego. Termin ten został wprowadzony dla określenie chrześcijaństwa na zachodzie po schizmie z Kościołem wschodnim w 1054 roku, który przyjął nazwę Kościoła prawosławnego. w I połowie XVII wieku nastąpiła reformacja, po której powstał kościół protestancki. Od tego też czasu minem katolicyzmu określana jest religia rzymsko-katolicka.

Religia katolicka przyjmuje wszystkie dogmaty wiary chrześcijańskie, jednak uważa, iż jest to jedyna słuszna religia, która prowadzi do zbawienia. Członkowie wyznają wiarę w jednego Boga w trzech osobach oraz otaczają czcią Marię - Matkę Syna Bożego. Święto księgą katolicyzmu jest Biblia, a wyznawcy kierują się według zasad moralnych spisanych w Dekalogu.

Głównym zwierzchnikiem kościoła katolickiego jest papież, następca Świętego Piotra apostoła. Jego siedziba mieści się w cetrum Rzymu - Watykanie. Papież wybierany jest przez konwet biskupów, po śmierci lub rezygnacji poprzedniego.

Katolizycm wprowadza sakramenty, które pomagają dotrzeć do wieczności. Pierwszy, pozwalający wejść do wspólnoty kościelnej, jest chrzest. Kolejnymi zaś bierzmowanie, Eucharystia, pokuta, namaszczenie chorych, kapłaństwo i małżeństwo. Sakramenty te mają symbolizować niewidoczną łaskę Boża.

Najważniejszym świętem dla wyznawców religii katolickiej jest triduum Paschalne, zakończone Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Jednak równie ważne w dzisiejszym świecie stało się Jego narodznie czy wniebowstąpienie. Dodatkowo ważnym świętami stało się Zesłanie Ducha Świętego, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny czy Wszystkich Świętych.Sedewakantyzm

Sedewakantyzm (od łac. sede vacante - stolica (papieska) jest pusta) jest hipotezą teologiczną, która powstała po śmierci papieża Piusa XII w 1958 roku. Wyznawcy nie uznają postanowień z Soboru Watykańskiego II oraz papieży następujących po nim.

Sedewakantyzm nie uznaje postanowienia jako herezje. Są to mi.in. wolność religijna, ekumenizm oraz dialog między religijny.
Gadżety na komórkę - Siemens
Reklama
Copyrights & Design KATILA