Menu
Reklama

Kartki Halloween
Kartki Święta Bożego Narodzenia
Święta religijne
Wszystkich Świętych
Boże Narodzenie
Święta w Styczniu
Święta w Lutym
Święta w Marcu
Jak zarabiać na grach
Gry produkcja
Samarytanizm
Samarytanizm

Samarytanizm jest niewielką grupą etniczno-religijną wywodzącą się judaizmu. Wyznawcy są potomkami starożytnej Samarii. Jako iż jest to grupa dosyć szczelnie zamknięta, została dotknięta wieloma chorobami genetycznymi.
Samarytanie posiadają bardzo rygorystyczne prawo religijne. Najbardziej tyczy się to kobiet, przez co często jest ona krytykowana przez współczesny świat. W odróżnieniu od Żydów nie posiadają oni prawa ustnego i religijnych ustnych podań. Głową kościoła jest dziedziczny kapłan wywodzący się z linii Aarona. Posiadają swoje święte miejsce, dane od Boga, świętą górę określaną jako błogosławiona- Tura berikha lub dobra- Tura Taba. Najważniejszym świętem jest Paschaa, która odbywa się zgodnie z rytuałem zapisanym w Księdze Wyjścia, razem z całopaleniem owcy w specjalnym piecu na górze Gerazim. Jedynym prorokiem w Samarytanizmie jest Mojżesz, który uważany jest także za postać nadnaturalną. Posiadają i przestrzegają Dziesięciu Przykazań, jednak są one różne od tych w judaizmie i chrześcijaństwie. Samarytanie uważają, iż żyją w czasach ostatecznych i czekają na przyjście Mesjasza, zwanego Taheb (lub Thaeb).

Bardzo często wiara Samarytanin zawiera się w tych sformułowaniach
1. Jest jeden Bóg Izraela
2. Jest jeden prorok - Mojżesz
3. Jest jedna święta księga - Tora
4. Jest jedno święte miejsce - Gerazim

Czasem dodają do powyższego powstałą prawdopodobnie w III wieku zasadę:
"Nadejdzie Dzień Sądu, gdy Taheb (syn Józefa, prorok podobny do Mojżesza-Mesjasza) objawi się, nastanie "Drugie Królestwo" i zmartwychwstanie."
Gadżety na komórkę - Motorola
Reklama
Copyrights & Design KATILA