Menu
Reklama

Kartki Halloween
Kartki Święta Bożego Narodzenia
Święta religijne
Wszystkich Świętych
Boże Narodzenie
Święta w Styczniu
Święta w Lutym
Święta w Marcu
Jak zarabiać na grach
Gry produkcja
Religie prehistoryczne
Religie prehistoryczne

Religie prehistoryczne to te, która poznajemy tylko i wyłącznie z odkryć archeologicznych. Wyznania te mieszczą się w okresie od zarania ludzkość aż do około 3000 roku p.n.e. - moment wynalezienia pisma. Obrzędy oraz rytuały były przekazywane drogą ustną oraz na zasadzie uczestnictwa w nich.

Religie te poznajemy najczęściej z malowideł na ścianach, ułożenia kości, głazów, narzędzi, jednak bardzo trudno jest je do końca rozszyfrować.W religiach prehistorycznych występował kult ognia. Uwidacznia się to w chociażby w mitologi greckiej, w micie o Prometeuszu. Można przypuszczać, iż jest to jeden z pierwszych kultów, jednak brak na to dowodów.

Zauważyć można, iż niemal wszystkie znaleziska pochodzą z paleolitu. Wtedy też można zaobserwować rytualne ceremonie pogrzebowe, z czego też można wnioskować, że wierzyli oni w życie pozagrobowe.

W Europie w okresie mustierskiej zaznaczył się kult niedźwiedzia. Związane to może być z wędrówką życia w niedźwiedzia w następny okaz, aby dać się zabić człowiekowi.

Pod koniec paleolitu, pojawił się pierwszy Homo sapiens, a wraz z nim pierwsze kultury: oryniacka (35 000-20 000 lat p.n.e.), solutrejska (20 000-15,000 lat p.n.e.) i magdaleńska (15 000-10 000 lat p.n.e.). W tych też okresach odznaczają się rytualne ceremonie pogrzebowe. W okresie orynickim pojawił się kult płodności, związany z Wenus. Wtedy też powstawał jej figurki, która miała opiekować się ciężarnymi i domem.

Rysunki naskalne związane były przede wszystkim z łowiectwem. Pokazywana była magia, która dodawała otuchy wojownikom i sprzyjała łowom.

Wydaje się, że sama jaskinia byłą związana z kultem Matki Ziemi. Ludzie szukali w niej schronienia, a ona im je zapewniała.

Jako iż ludzie pierwotni interesowali się gwiazdami oraz uznawali je za sprawców katastrof lub zmian atmosferycznych, w tamtych czasach wyodrębniły się kulty astralne, solarne i lunarne. Ich ślady możemy zaobserwować z wykopalisk datowanych na neolit.
Gadżety na komórkę - Samsung
Reklama
Copyrights & Design KATILA