Menu
Reklama

Kartki Halloween
Kartki Święta Bożego Narodzenia
Święta religijne
Wszystkich Świętych
Boże Narodzenie
Święta w Styczniu
Święta w Lutym
Święta w Marcu
Jak zarabiać na grach
Gry produkcja
Lamaizm
Lamaizm

Lamaizm, inaczej nazywany jako Buddyzm Tybetański, pochodzi od nazwy duchownych - Lamów. Rozwinął się na terenie Tybetu dzięki królowi Srong-btsan-sgam-po w połowie VII w. n.e. Religia ta zaczęła wypierać ówcześnie wyznawaną - bon, będącą przemieszaniem szamanizmu i animizmu. NA przełomie XIV i XV wieku tybetański uczony i teolog Tsongkhapa zreformował buddyzm tybetański, powołując do życia szkołę Gelukpa (szkoła "Żółtych Czapek"). Aktualnie wyróżnia się cztery główne szkoły:

- Ningma (Ningmapa, Stara Szkoła)
- Kagyu (Kagyupa, Karma Kagyu, Karma Kamtzang) - na czele stoi Karmapa. Obecnie istnieje dwóch konkurencyjnych Karmapów, przez co szkoła przeżywa napięcia wewnętrzne.
- Sakja (Sakjapa) - na jej czele stoi J.Ś. Sakja Trizin
- Gelug (Gelugpa) - na jej czele stoi Ganden Tri Rinpocze, a przynależy do niej J.Ś. Dalajlama.Od tradycyjnego Buddyzmu odłam ten wyróżnia duża ilość bóstw, duchów, świętych i demonów. Demony te są zaś tylko obrońcami wiary. Dodatkowo rozbudowane zostały rytuały.

Doktryna wiary została zawarta w dziełach założyciela lamaizmu Tsongkhapy: Sto tysięcy przepisów ("gSung-'bum") i Wielka stopniowa droga mądrości (Byang-c'ub lam-rim-c'en-po).

Główną przyczyną takiego rozpowszechnienia się tej religii w Tybiecie był fakt, iż nastąpiło przeniesienie należytego rozumienia i przestrzegania rytuału oraz dogmatów na jednostki specjalnie do tego przygotowane - na lamów. Dodatkowo lamaizm nie rezygnuje z nie rezygnując z panteonu bóstw znanych z mahajany akceptuje także liczne bóstwa z kultów lokalnych zbliżonych do szamanizmu.

Najważniejszymi osobami w tej religii są dalaj-lama (według tradycji wcielenie Boddhisattwy Avalokiteśvary) oraz panchen-lama (inkarnacja Buddy Amitabhy).
Gadżety na komórkę - Siemens
Reklama
Copyrights & Design KATILA