Menu
Reklama

Kartki Halloween
Kartki Święta Bożego Narodzenia
Święta religijne
Wszystkich Świętych
Boże Narodzenie
Święta w Styczniu
Święta w Lutym
Święta w Marcu
Jak zarabiać na grach
Gry produkcja
Religia - Babizm
Babizm - opis i historia:
Nurt religijny założony przez Ali Muhammad z Szirazu w 1844 w Persji. Wywodzi się ze skrajnego imamizmu - jednego z rodzajów Islamu.

Główny założyciel ogłosił się 12. imamem, czyli przewodnikiem wspólnoty islamskiej, będącym potomkiem Alego i Fatimy oraz reformatorem Islamu. Dodatkowo nadał sobie imię "Bab" oznaczające Bramę, która w domyślę prowadzi do Prawdy i Zbawienia.

Ruch ten zakładał istnieje jednego Boga oraz ideę emanacji - Boga, który jest stwórcą świata i źródłem życia, a koniec będzie związany ze zniszczenie wszystkiego co ludzkie. Bardzo ważną liczbą był liczba 19, która została uznana za świętą i dlatego rok został podzielony na 19 miesięcy, w którym każdy miał 19 dni. Dodatkowo nurt ten zapowiadał reformy społeczne i polityczne, takie jak równość płci i ras, tolerancję religijną, zniesienie kary śmierci czy zakaz prowadzenia wojen. Przez swoje poglądy założyciel, jak i wszyscy wyznawcy tego nurtu byli prześladowani. Ali Muhammad został stracony, a babiści zmuszeniu byli do opuszczenia kraju. Ciało założyciela zostało pochowane w fosie, skąd po latach zostało wykradzione.

Babiści wierzą iż co jakiś czas na ziemie pojawia się prorok, który zakłada nową religię i pokazuje drogę do Boga.

Po śmierci Baba w 1866 ruch rozpadł się na dwa nurty, z których tylko Azalityzm jest kontynuacją Babizmu.
Odłamy religijne:
Azalityzm
Gadżety na komórkę - Panasonic
Reklama
Copyrights & Design KATILA