Menu
Reklama

Kartki Halloween
Kartki Święta Bożego Narodzenia
Święta religijne
Wszystkich Świętych
Boże Narodzenie
Święta w Styczniu
Święta w Lutym
Święta w Marcu
Jak zarabiać na grach
Gry produkcja
Religia - Bahaizm
Bahaizm - opis i historia:
Po śmierci Baby w 1863 roku, jeden z przywódców babizmu, Ali Husajn Nuri ogłosił się zesłanym prorokiem, jak mówił sam Ali Muhammad z Szirazu, prorokiem, który stworzy nową religię, by przybliżyć ludzi do Boga. I tak się właśnie stało - powwstał Bahaizm. Założyciel przyjął on imię Baha Allach, oznaczające Blask Allacha.

Rozpowszechnienie i rzesze wyznawców nurt ten zdobył dzięki XX-wiecznemu przywódcy Szoghi Effendi.Aktualnie bahaizm rządzi 9-osobowa zgromadzenie zwane Powszechnym Domem Sprawiedliwości (Hajfa, Izrael).

Bahaizm dąży do unifikacji religii teistycznych. Jest to religia monoteistyczna, która przyjmuje iż jedyny Bóg jest stwórcą świata i nieśmiertelnych dusz, które są wiecznie żywe. Bahaizm dąży do pacyfizmu - odrzuca zabijanie zarówno człowiek, jak i zwierząt, stąd wszyscy wyznawcy są wegetarianami. Odrzuca kapłaństwo, ascezę i monastycyzm, a także głosi o tolerancję wobec innych religii i ras, powszechną nauki i lojalność obywatela wobec państwa. Podstawą moralności bahaizmu jest 12 przykazań. Bardzo ważnym elementem jest pomoc bliźniemu - jest to akt kultu.

Aktualnie na świecie jest około 7,4 milionów wyznawców bahaizmu, którzy głównie skupiają się w Iranie.
Odłamy religijne:
Ortodoksyjny Bahaizm
Gadżety na komórkę - Motorola
Reklama
Copyrights & Design KATILA