Menu
Reklama

Kartki Halloween
Kartki Święta Bożego Narodzenia
Święta religijne
Wszystkich Świętych
Boże Narodzenie
Święta w Styczniu
Święta w Lutym
Święta w Marcu
Jak zarabiać na grach
Gry produkcja
Religia - Jazydyzm
Jazydyzm - opis i historia:
Jazydyzm jest religią synkretyczną, wyznawana przede wszystkim przez Kurdów, żyjących na pograniczu Iraku, Iranu, Turcji i Syrii oraz na emigracji. Została założona przez szejka Adiego w XII wieku. Według części religioznawców jest to nałożenie powierzchownego szyizmu na zaratusztrianizm, który posiada elementy islamu, chrześcijaństwa, pierwotnych wierzeń indoirańskich i kurdyjskich oraz judaistycznych.
Jazydzi uważają, iż Bóg-Allah istnieje, jednak nie interesują go losy świata. Nie istnieje Piekło, ponieważ anioł Malak Taus żałując za grzechy, swymi łzami ugasił ogień piekielny.

Wyznawcy są zwolennikami reinkarnacji, czczą Mojżesza, Jezusa i Mahometa. Dodatkowo z wielkim szacunkiem traktują planety, w tym Ziemię. Nie wolno jej plugawić, nawet plując na nią. Ważnymi obrzędami są chrzest, obrzezania oraz wypowiadanie szahady do ucha niemowlętom.

Społeczeństwa dzieli się na kasty:
- Szejków
- Pirsów
- Mridów.
Każda z rodzi przynależy do jednej z kast. Podział ten jest ściśle związany z zawieranymi małżeństwami w tej wierze. śluby mogą odbywać się jedynie w obrębie kasty, a za złamanie tej reguły grozi wykluczenie ze społeczności.
Gadżety na komórkę - Mitsubishi
Reklama
Copyrights & Design KATILA