Menu
Reklama

Kartki Halloween
Kartki Święta Bożego Narodzenia
Święta religijne
Wszystkich Świętych
Boże Narodzenie
Święta w Styczniu
Święta w Lutym
Święta w Marcu
Jak zarabiać na grach
Gry produkcja
Religia - Mandeizm
Mandeizm - opis i historia:
Mandeizm lub Mandaizm jest religią monoteistyczną, często nazywaną też sektą. Nazwa pochodzi od słowa manda, oznaczającego naukę. Wyznanie to posiada w sobie elementy wierzeń egipskich, żydowskich, chrześcijańskich, gnostyckich i perskich. Główne ośrodki wyznaniowe to Nasirijja, Bagdad i Basra (Irak) oraz cześć wyznawców wyemigrowało do Australii, gdzie próbują kultywowac tradycję mandeizmu
Bardzo istotnym obrzędem dla mandejczyków jest chrzest, wzorowany na tym w Jordanie. Stąd też byli błędnie porównywanie do baptystów.

Wyznawcy tej religii uważają, iż prawdziwym prorokiem był Jan Chrzciciel, Jezus zaś był oszustem. Praktykują komunię, jako chleb, nie na zakwasie oraz wodę, czasami z dodatkiem wina. Mandeizm potępia celibat oraz ascezę. Swoje świątynie, nazywane "mandi", budują zawsze w pobliżu rzek (Jordan), a wstęp do nich mają jedynie kapłani. Istnieje zbiór świętych ksiąg zwanych Ginzâ (skarbem). Inne uznawana teksty to Księga Jana Chrzciciela (Sidra da Jahja) i zbiór hymnów Kulasta.

Mandejczycy uznają swoją religię, za bardzo starą. Wyznawcy zamieszkiwali rejony Palestyny, jednak musieli uciekać przed prześladowaniami ze strony chrześcijan. Aktualnie religię tę uznaje się za starszą od chrześcijaństwa, jednak nie znane są jej korzenie. Często mylona była z odłamami judaizmu lub choćby z sektami judejskimi. Liczne prześladowania sprawiły, iż religia ta stała się zamknięta dla obcych, dlatego też trudno było badaczom dotrzeć do wyznawców. Współcześnie wiedzę na temat mandeizmu zawdzięczamy Ethel Stevens, której udało się zbliżyć do wiernych przed wybuchem II wojny światowej.

Gadżety na komórkę - Siemens
Reklama
Copyrights & Design KATILA