Menu
Reklama

Kartki Halloween
Kartki Święta Bożego Narodzenia
Święta religijne
Wszystkich Świętych
Boże Narodzenie
Święta w Styczniu
Święta w Lutym
Święta w Marcu
Jak zarabiać na grach
Gry produkcja
Religia - Neopogaństwo
Neopogaństwo - opis i historia:
Neopogaństwo odnosi się do grupy współczesnych religii, które czasami nie mają ze sobą nic wspólnego. Wyznania te powstały na skutek odnowienia wierzeń bogów, symboli, praktyk i innych elementów antycznej religii.
Wśród wyznawców nazwa neopoganizm wydaje się być obraźliwa, dlatego też wolą się określać jako rodzimowierstwo. Przykładem takiego wyznania może być religia druidzka jest bazowana na praktykach i zwyczajach dawnych Celtów. Także w Polsce można spotkać wyznawców religii odwołującej się do rodzimowierstwa słowiańskiego. Jej podstawą jest tradycja słowiańska sprzed chrystianizacji.

Jednym z najbardziej znanych wyznań neopogańskich jest Wicca. Została ona założona przez emerytowanego brytyjskiego urzędnika, Geralda B. Gardnera prawdopodobnie w latach 40. XX wieku, ale upubliczniona dopiero w roku 1951. Wikkanie wierzą, w dwoistość natury boskiej - Boginię i Boga, zwanego także Rogatym Bogiem. Mają oni symblizować istnienie przeciwstawnych, ale dążących do równowagi pierwiastków w niej występujących - męskości i kobiecości, światła i ciemności, kreacji i destrukcji. Bardzo dużo rolę w wierzeniach odgrywa Bogini, która występuje w trojakiej formie: jako Dziewicę, Matkę i Staruchę. W religii wicca nie istnieje podział moralności na dobre lub złe, ponieważ wszystko co się dzieje we wszechświecie jest względne. Dlatego też nie istnieje pojęcie grzechu oraz kary za niego. Zamiast tego wyznają oni zasady:
- Prawo Potrójnego Powrotu (Threefold Law): "Cokolwiek uczynisz, dobrego czy złego, powróci do ciebie po trzykroć"
- Wikańska Rada (Wiccan Rede): "Czyń to, co chcesz, pod warunkiem, że Twoje czyny nie skrzywdzą nikogo".
Gadżety na komórkę - SonyEricsson
Reklama
Copyrights & Design KATILA