Menu
Reklama

Kartki Halloween
Kartki Święta Bożego Narodzenia
Święta religijne
Wszystkich Świętych
Boże Narodzenie
Święta w Styczniu
Święta w Lutym
Święta w Marcu
Jak zarabiać na grach
Gry produkcja
Religia - Religie pierwotne
Religie pierwotne - opis i historia:
Religie pierwotne są to najstarsze wierzenia religijne, które mogą być jedynie rekonstruowane przez odkrycia archeologiczne. Jako iż materiały są ograniczone, wiedza na ich temat jest także limitowana. Dodatkowo religie te można poznać przez obserwację współczesnych, które są kontynuacją pierwotnych. Termin pierwotne odnosi się do okresu ich występowania, nie jak można sądzić do ich prymitywizmu.

Najstarsze religie pochodzą z paleolitu, a związane były z pochówkiem zmarłych, życiem pozagrobowym, kultem płodności, wiarą w istnienie duszy i duchów. Datę zakończenia okresu religii pierwotnych uznaje się pojawienie cywilizacji oraz wynalezienie pisma, czyli około 3000 roku p.n.e.

W obrębie tej grupy znajdują się także religie plemienne - wyznawane przez społeczności, które były wyizolowane, m.in. Afryki, Australii, Oceanii czy Ameryki Północnej.

Podstawą religii pierwotnych jest wiara w istnienie świata duchowego, zwana animizmem. Słowo to oznacza wywodzi się z łaciny, a oznacza oddech, tchnienie, powiew, pierwiastek życia, duszę i ducha. Według animistów wszystko co żyje posiada duszę. Posiadają ją także drzew (w nich zamieszkują duchy) oraz słońce i deszcz. Z animizmem związany jest kult przodków, zwany manizmem. Dodatkowo z religiami pierwotnymi kojarzy się słowo tabu, które oznacza zakaz kontaktowania się z niektórymi osobami, zwierzętami lub przedmiotami, przebywania w pewnych miejscach, uczestniczenia w pewnych obrzędach, lub też wypowiadania pewnych słów. Ważny jest także kult przedmiotów, zwany fetyszem. Bardzo często spotykaną wiarą jest totemizm. Jest on oparty na więzi pomiędzy jednostką lub grupą, a określonym zwierzęciem, przedmiotem, rośliną lub zjawiskiem atmosferycznym, które stawało się totemem i jednocześnie godłem klanu, szczepu czy plemienia. W religiach pierwotnych występował kult zwierzęcia zwany zoolatrią. Wyznawcy wierzyli, iż bogowie zamieniają się w zwierzęta i tak też byli utożsamiani. Wielu wyznawców praktykowało kanibalizm, czyli ludożerstwo. Przeważnie było to związane z rytualną formą, związaną z przejmowaniem cech zjedzonego. Ostatnim ważniejszym elementem wierzeń był szamanizm. Samo słowo szaman oznacza "tego, co jest w ekstazie". Szaman wybierany był przez duchy, które dają o tym znać za pomocą wizji.
Odłamy religijne:
Religie prehistoryczne
Religie rodzime Afryki
Religie rodzime Australii i Oceanii
Gadżety na komórkę - Samsung
Reklama
Copyrights & Design KATILA