Menu
Reklama

Kartki Halloween
Kartki Święta Bożego Narodzenia
Święta religijne
Wszystkich Świętych
Boże Narodzenie
Święta w Styczniu
Święta w Lutym
Święta w Marcu
Jak zarabiać na grach
Gry produkcja
Religia - Zoroastryzm
Zoroastryzm - opis i historia:
Zoroastryzm, inaczej zwany zaratusztrianizmem, zaratustryzmem, jest religią staroperską, która powstałą na skutek reformy mazdaizmu przez Zaratusztrę między IX a VI w. p.n.e. Religia ta głosi iż pomiędzy bogiem światła, dobra i prawdy Ahura Mazdą (Ormuzd), a duchem ciemności, zła i kłamstwa, związanym z materią Angra Mainju (Aryman) toczy się walka.
Ta dualistyczną zasada jest podstawą zoroastryzmu. Pomimo tej reguły jest to religia monoteistyczna, która otacza najwyższą czcią Ahura Mazdę, jego właśnie uznając za wyłącznego stwórcę świata i reguł moralnych. Człowiek złożony jest z pierwiastka cielesnego i duchownego oraz przez całe życie jest uwikłany w walkę dobra i złą. Każdy z jego czynów opowiada się za jedną ze stroną. W tym wyborze pomagają mu daena (lub din - sumienie), urwan (lub rawan - rodzaj wewnętrznego zmysłu pozwalającego odróżnić dobro od zła) i frawaszi (anioł-stróż). Nasze wybory przybliżają nas do wiecznego szczęścia, czyli zbawienia, piekła lub miejsca pośredniego - czyśćca. gdzie zostanie oczyszczony. Tak samo jak w chrześcijaństwie, na końcu świata pojawi się Zbawiciel (Saoszjant), rozstrzygnie się walka dobra ze złem, na korzyść tego pierwszego oraz odnowione zostanie stworzenie - we Wszechświecie zapanuje pokój i szczęście.

Bardzo duże znaczenie w zoroastryzmie ma animizm. Dodatkowo istotną rolę odgrywa kult ognia. Jest on najczystszym ze wszystkich tworów Ahury Mazdy.
Gadżety na komórkę - Samsung
Reklama
Copyrights & Design KATILA